Prof. Dr. Peyami Cinaz: ‘Erken ergenlik boy kısalığına yol açabilir’

Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Peyami Cinaz, erken ergenliğin boy kısalığına yol açabileceğini belirterek, “Ergenliği durdurarak buna müdahale ediyoruz. Çünkü çocuğun kendi kemik potansiyeline göre genetik boya ulaşmama ihtimali var” dedi.Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Peyami Cinaz, erken ergenliğin boy kısalığına yol açabileceğini belirterek, ‘Ergenliği durdurarak buna müdahale ediyoruz. Çünkü çocuğun kendi kemik potansiyeline göre genetik boya ulaşmama ihtimali var ‘ dedi.

 

Habertürk ekranlarında yayınlanan Türkiye’nin Nabzı programının dünkü bölümünde, gittikçe düşen ergenleşme yaşı konuşuldu. Programın konuklarından Prof. Dr. Peyami Cinaz, aileleri bilinçlendirecek önemli açıklamalarda bulundu.

Erken ergenliğin boy kısalığına yol açmadığını belirten Cinaz, ‘Boy çok önemli. tedavisi gereken ergenliğe girmiş çocuklarda, boy potansiyeli eğer yeterli genetik müdahaleye ulaşamayacaksa mutlaka tedavi edilmeli ‘ dedi.

Egenliği durdurarak buna müdahale ettiklerini söyleyen Peyami Cinaz, ‘Çünkü çocuğun kendi kemik potansiyeline göre genetik boya ulaşmama ihtimali var. Anne – baba boyu burada önemli. Biz karar verirken genetik potansiyeli bulup, kemik yaşının potansiyelini hesaplıyoruz ‘ şeklinde konuştu. Cinaz şunları söyledi:

‘ERGENLİK BİTTİKTEN SONRA ÇOCUK BÜYÜMEZ ‘

‘1.25 cm boyla ergenliğe girmiş bir çocuk 150 cm’ye ulaşıp 1.50 de kalabilir. Bu çocuğun anne – babasının boyu 1.60-1.70 ise biz bu çocuğun boyunu 10 cm geride bırakma lüksüne sahip değiliz. Ergenlik büyümenin son dönemi. Ergenlik bittikten sonra çocuk büyümez. Onun için ergenlik öncesi dönem ne kadar uzunsa, yani çocuklar ne kadar geç ergenliğe girerse boyu uzun olur. 

13-14 yaşında ergenliğe giren çocuklar şanslıdırlar, bunlar uzun boylu olur. Ergenlik öncesi uzun boylu ve kilolu olan çocuklar erken ergenliğe meyillidir. Kısa boylu çocuklar ise daha geç ergenliğe girer. O nedenle çocukların o anki boyuna bakarak karar vermek yanlış. Çocuğun boyuna, kilosuna, ergenliğe girip girmediğine ve kemik yaşına mutlaka bakılması lazım. Kemikler kapandıktan sonra büyüme olmaz ‘

Prof. Dr. Peyami Cinaz: ‘Erken ergenlik boy kısalığına yol açabilir’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön